Vajina Estetiği

Vajina Estetiği

Vajina Estetiği (Vajina daraltma-beyazlatma)

Gerek yaşla, gerekse tekrarlayan doğumlar neticesinde vajeni oluşturan yumuşak dokularda gevşeme meydana gelir. Bu, özellikle seksüel fonksiyonlarda bir bozulmaya neden olur.

Lazerle vajina daraltma yönteminde, vajenin iç duvarına bu iş için özel olarak tasarlanan cihaz yardımı ile lazer iletilir. Lazer vajina mukoza dokusuna etki ederek kollajen üretimini sitimüle eder ve kan kışını hızlandırır. Uygulama sonrası cilt altı kollajen liflerinde ani olarak 30% oranında kısalma ve ciltte gerilme meydana gelir. Sonuç olarak, uygulama bölgesinde hem mevcut kollajen dokusu hızla yenilenir hem de yeni kollajen lifleri oluşur, vajinanın iç ve dış çapı azalır, genital bölgenin dış görünümü yeniden normal anatomik şeklini alır.

Lazerle vajina estetiği işlemi sayesinde mukoza dokusu daha iyi beslenir, nem ihtiyacı karşılanır, epitelyum kalınlaşır, daha sağlam (vajinal gerginlik) ve elastik bir yapı kazanır. İşlem sonrasında ayrıca doğal koruyucu bariyer görevi görerek enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olan doğru bir vajinal pH düzeyine de ulaşılır.

Lazer İle Genital Bölge (Vajina) Beyazlatma

Genital bölge değişik nedenlerden dolayı zamanla esmerleşme, bölgesel veya geniş renk koyulaşması, siyahlaşma, özetle kararma sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tür durumlarda lazer hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.

Lazer ile renk açma işlemi nasıl yapılır?

Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da bilinmektedir. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır. Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldırır. Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Vajina estetiği sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem sonrası hekimin önereceği kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. O bölgede birkaç gün süre ile şişme (ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir. Bazen hafif düzeyde su toplanması da olabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Genital lazer zararlı mıdır?

Lazer ışığının cilde penetrasyonu 3-4 milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur.

Vajina estetiğinin herhangi bir riski var mıdır?

Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Lazerle genital alan beyazlatma yapılırken aynı anda sıkılaştırma da yapılabilir mi?

Evet. Hem genital alan beyazlatılması hem de dolgunluk için genital sıkılaştırma eş zamanlı olarak (aynı seansta) yapılabilir. Böylece dolgunluk ve beyazlatma aynı anda sağlanmış olacaktır.

Cinsel hayata ne zaman başlanılabilir?

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplanması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Etiketleri
drmka
Drmka

2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr Mustafa Kemal Ataönder ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosu ile yola çıkarak 2017 yılında DRMKA Kliniğini kurdu ve sahibi olduğu klinikte Medikal Estetik konusunda hastalarına hizmet vermektedir.