Botoks

Botoks

Botoks nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir.

Nasıl etki eder?

Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak ya da azaltarak etkisini gösterir.

Ne amaçla kullanılır?

Genel olarak alın, kaş arası, göz kenarı, dudak çevresi gibi yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi için kullanılmakla beraber, koltuk altı, el ve ayak bölgesindeki aşırı terlemelerin giderilmesi için de botoks kullanılır

Etkisi ne zaman başlar?

Botoks'un etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 14 günde gösterir, 4 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde

8-10 aya kadar uzar. Botoks koltuk altına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 10-12 ay kadar azaltır. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzar.

Düzenli botoks uygulamalarının yararı nedir?

5- 6 kez düzenli olarak uygulanan kişiler uygulamaya aynı düzende devam ettiklerinde kırışıklıkları yaratan mimik kaslarda belirgin bir zayıflama geliştiği için zaman içinde etki süresi uzar ve daha uzun aralıklarla yapılmaya başlanır.

Yaptırılmadığı zaman kırışıklıklar önceki hale göre nasıl görünür?

Yapılmadığında, mimik kaslarında belirgin bir duraklama olduğu için kırışıklıklar önceye göre daha azalmış olur.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulama sonrası kısa süreli kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir.

Etiketleri
drmka
Drmka

2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr Mustafa Kemal Ataönder ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosu ile yola çıkarak 2017 yılında DRMKA Kliniğini kurdu ve sahibi olduğu klinikte Medikal Estetik konusunda hastalarına hizmet vermektedir.