Ben (Nevus) Tedavisi

Ben (Nevus) Tedavisi

Ben (Nevüs) Nedir?

Benler latince adıyla nevüsler; vücudun her yerinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval ya da yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alır. Bir kişide oluşacak benler muhtemelen önceden genetik olarak belirlenmiştir. Benlerin bir kısmı doğuşta varken, bazıları ise özellikle gençlik döneminde ortaya çıkar. Ama genetik olarak yatkın kişide yaşam boyu yeni benler oluşabilir.

Tedavi

Benler genellikle sağlığı bozmazlar. Sadece bir ben, şeklinde, renginde veya boyutunda hızlı bir değişikliğe uğruyorsa, kanıyorsa, kaşınıyorsa, ağrıyorsa melanom olma olasılığı nedeniyle sağlık sorunu oluşturabilir. Bu durumda benin eksizyonu (çıkarılması) gerekebilir. Ben sonra mutlaka patolojik (mikroskobik) değerlendirmeye gönderilmelidir.

Benin çıkarılması (kısmi veya tam) kansere neden olmaz. Tam tersine böylece erken teşhis edilme şansı olur. Halk arasında yaygın olarak bilinen ve inanılan “neşter değerse kanser olur” sözü doğru değildir. Bazen benler kişilerin görünümlerini bozdukları için de çıkarılmaları istenebilir. Ben tedavisinde lazer, elektrokoterizasyon (yakma) veya kriyoterapi (dondurma) gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Sakal bölgesindeki benler tıraş sırasında bazen yanlışlıkla kesilebilir. Bu durum ben için ek bir kanserleşme riski oluşturmamaktadır ancak yine de bu tür yerleşimdeki benlerin oluşturdukları rahatsızlık nedeniyle çıkarılmaları istenebilir. Bazen de sadece estetik olarak tercih edilmediklerin dolayı da eksizyon istebilir.

Etiketleri
drmka
Drmka

2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr Mustafa Kemal Ataönder ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosu ile yola çıkarak 2017 yılında DRMKA Kliniğini kurdu ve sahibi olduğu klinikte Medikal Estetik konusunda hastalarına hizmet vermektedir.