Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi

Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipde cilt lekeleri oluşabilir. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Güneş lekeleri: Güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli güneş maruziyeti ve bazen süreden bağımsız olarak güneş lekeleri oluşabilir. Cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar, dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Gebelik lekeleri (Melasma): Her ne kadar adı gebelik lekesi de olsa erkeklerde de gözükebilmektedir. Doğum kontrol hapları, hormonel yapıları nedeniyle ve hamilelik sırasındaki hormonal değişimler, stres, prikolojik faktörler, melanin pigmentinin aşırı üretimine neden olabilir. Yanak, alın ve çene gibi bölgelerde keskin sınırlı lekeler oluşabilir.

Çiller: En çok güneşin daha fazla etki gösterdiği yanak, burun, alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık veya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler.

Mantar hastalıkları: Bazı mantar enfeksiyonları, mantar hastalıkları ciltte lekelenmelere yol açabilir.

Cafe au lait (kafeola) lekeleri: Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan veya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.

Alerjik reaksiyonlar: Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya topikal denilen (bölgesel) sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Lazer ile Leke Tedavisi

Her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir. Kliniğimizde lekenin türüne göre lazer kullanılabilmektedir.

Etiketleri
drmka
Drmka

2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr Mustafa Kemal Ataönder ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosu ile yola çıkarak 2017 yılında DRMKA Kliniğini kurdu ve sahibi olduğu klinikte Medikal Estetik konusunda hastalarına hizmet vermektedir.