PRP

PRP

'Platelet Rich Plazma’ (PRP); kandaki plateletlerin (trombosit) hücreleri tamiretmesine dayanır. Kanın içerisinde bulunan platetler, kan hava ile temas ettiğinde ilk müdahale eden tamirci hücrelerdir. Pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdurur ve o bölgede koruyucu tabaka oluştururlar. Kabuk düştüğünde yeni cilt oluşumunun tamamlandığı görülür.

PRP ile anti-aging nedir?

PRP; platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasıdır.Özel jelli tüplere alınan kanın ayrıştırılarak, platelet konsantrasyonu artırılmışplazmanın tekrar cilt dokusuna enjeksiyon işlemidir. PRP'nin temel etkisi vücudun kendi kök hücrelerini uyarmasıdır.

PRP cilt gençleştirme dışında, vücudun iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Plateletler hasarlı dokuları onaran büyüme faktörleri ve sitokinleri de içerirler.

PRP temel kullanım amaçları nelerdir?

  • Cilt gençleştirme

  • Yara iyileşmesini hızlandırma

  • Saç dökülmesini önleme

Bu yöntemin avantajı nedir?

Uygulamasının en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

Uygulaması nasıl yapılır?

Trombosit, lökosit, büyüme faktörleri ve sitokinler açısından zengin plazma elde etmek için özel bir seperasyon işlemi ve steril kapalı bir kitkullanılır. Bu şekilde otolog beyaz kan hücreleri (lökositler) ayrıştırılır. Plazmadaki platelet oranı normalin 10 katı civarındadır. Otolog beyaz kan hücreleri ve plateletler cilde enjekte edildiğinde sinerjik etkiyle bölgedeki büyüme faktörlerini açığa çıkarırlar. Büyüme faktörleri hyaluronik asit ve kolagen üretimini uyarır. Bu sayede ince kırışıklıklarda gerileme, cildin nem dengesinde artış ve daha hızlı yara iyileşmesisağlanır.

Uygulaması ne kadar sürer?

Yaklaşık yarım saatlik bir uygulamadır.

Etkisi ne zaman görülür, kalıcı mıdır?

İlk uygulamadan hemen sonra ciltteki nem ve ışıltıdaki artış dikkat çekicidir. İkinci seanstan sonra kalıcı etki görülmeye başlar. Cildin doğal yaşlanma sürecinin devam ettiği düşünülerek her yıl revizyon amacıyla bir kür yaptırılması önerilir.

İçinde kök hücre var mıdır?

Hayır. Vücuda enjekte edildiğinde kişinin kendi otolog kök hücrelerini uyaran bir yöntemdir.

Uygulama acılı mıdır?

Lokal anestezik kullanmaya bile gerek yoktur. Çok hassas hastalarda kullanılabilir. Ciddi bir acı hissedilmez.

Kimlere yapılmaz?

PRP uygulaması kanama bozukluğu olan hastalar dışında herkese yapılabilir.

Etiketleri
drmka
Drmka

2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr Mustafa Kemal Ataönder ‘Dünyayı güzellik kurtaracak’ mottosu ile yola çıkarak 2017 yılında DRMKA Kliniğini kurdu ve sahibi olduğu klinikte Medikal Estetik konusunda hastalarına hizmet vermektedir.